Diş hekimi diş sağlığının korunması, diş ve ağız boşluğu hastalıklarının tedavisi için gerekli çalışmaları yapan kişidir.

Diş hekimliği hastanın sağlını geri kazanmasına yardımcı olmakla birlikte kişinin estetik sorunlarını da yok eder, kısacası diş hekimliği bilimle sanatın buluştuğu bir meslektir. Dişlerin şekil , form bozukluklarını ve diş eksikliklerinin teşhisini , tedavi planlamasını, rehabilitasyonunu, oral fonksiyonların tamamlanmasını ve okluzyonun düzenlemesinin yanısıra hastanın görüntüsünün ve estetiğinin geliştirilmesinde etkili sanat ve bilim dalıdır.

GÖREVLER

Hastanın şikayetlerini dinleyip, dişlerini muayene eder, – Gerekirse röntgen filmi çeker, inceler ve hastalığı teşhis eder, – Tedavisi olanaklı olan dişleri tedavi eder, tedavisi olanaklı olmayan dişleri çeker, – Apseli diş için reçete yazar, – Çekilmiş dişlerin yerine köprü ve protezle yenilerini takar, – Kanal tedavisi yapar, – Ağız ve diş eti hastalıklarını tedavi eder, – İnsanlara, ağız sağlığı ve temizliği konularında bilgi verir, önerilerde bulunur.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Diş hekimi olmak isteyenlerin; – Üst düzeyde genel yeteneğe, – Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme, – El ve parmakları ustalıkla kullanabilme yeteneğine sahip, – Fizik, kimya özellikle biyoloji konularına ilgili ve bu alanda başarılı, – Hoşgörülü, sabırlı, dikkatli ve sorumluluk sahibi, – Estetik anlayışı yüksek kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Diş hekimleri hastanelerde, dispanserlerde veya özel muayenehanelerde görev yaparlar. Görev ortamı çok temiz ve biraz ilaç kokuludur. Diş hekimleri çalışırken hastalar ve hasta yakınları ile sürekli etkileşim halindedirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI –

Diş hekimleri, hastanelerde, özel kliniklerde, muayenehanelerde çalışırlar. Zaman zaman okul, köy ve mahallelerde diş sağlığı taramalarında da bulunabilirler. – Kendi muayenehanelerini açabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi, liseden sonra Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ile girilen çeşitli üniversitelerin “Diş Hekimliği” fakültelerinde verilmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ Mesleğin eğitim süresi 5 yıldır. Mesleki eğitim kuramsal ve uygulamalı olarak yapılmaktadır. Temel fen derslerinden başka; Biyokimya, Protez, Deontoloji (hekimliğin kuralları, görevleri), Periodontoloji (etkin ağız bakımı), Ortodonti (diş ve çene düzensizlikleri), Pedodonti (çocuk dişleri tedavileri, sürekli dişlerin gelişimi), Ağız-Diş-Çene Hastalıkları ve Cerrahisi gibi dersler verilmektedir. Eğitim, uygulama ağırlıklı olup, fakülte kliniklerinde hastaların diş tedavilerini ve protez dişlerinin yapımını içerir.

MESLEKTE İLERLEME

Diş tedavi hastanelerinde servis şefi, başhekim yardımcısı, başhekim olabilirler. Fakültede araştırma görevlisi olarak çalışıp doktora yapabilirler. Yardımcı doçent, doçent, profesör unvanlarına yükselebilirler..

MENU