ELTE ( Eötvös Loránd Üniversitesi )

 

ELTE,_Lágymányosi_Campus

Szondi Testi’nin Ülkesinde Psikoloji Okuyun!

Psikoloji Enstitüsü 1800 personeli ve 12,000 den fazla öğrenci katılımıyla Budapeşte’deki başlıca yüksek öğrenim kurumlarından biri olan Loránd Eötvös Üniversitesinin en büyük bölümlerinden biridir. Bütün dünyadan öğrencilerin ilgisini çeken, İngiliz Dili Psikoloji Lisans Programı, sonunda öğrencilerin Lisans diploması aldıkları 3 yıllık bir eğitim programıdır.

Öğrenciler eğitimlerine 2 yıl süren İngiliz Dili Yüksek Lisans Programı’nda devam edebilir ya da yabancı üniversitelerde uzmanlaşmış çalışmalara başvurabilirler.

Ayrıca üniversite California ve Wisconsin Üniversitelerinin yurt dışında eğitim “Study Abroad” programlarına da ev sahipliği yaptığı için diğer uluslararası öğrencilerle de tanışma fırsatı bulacaksınız.

Psikoloji bölümü Budapeşte’nin Pest tarafında kolayca ulaşılabilir bir bölgede kuruludur. Üniversite, öğrenci hizmetleri, spor ve boş zaman aktivitelerinde geniş çapta olanaklar sağlamaktadır. Aşağıda, Ünlü kütüphanelerinden birini görmektesiniz.

Egyetemi_Könyvtár4

TARİHÇE

Macaristan, Budapeşte Psikanaliz Okulu’nun kurucusu Sándor Ferenczi, İçgüdü Teorisi’nin geliştiricisi ve Szondi Testi’nin mucidi Lipót Szondi, Gestalt’la birlikte çalışan Lajos Kardos ve Modern Psikoterapi alanında çalışmış Mihály Bálint gibi dünya çapında tanınmış şahsiyetlerle psikolojinin bir çok değişik alanında eski ve zengin bir geleneğe sahiptir.

Üniversitenin yasal temelleri 1635 senesinde Baş Piskopoz Péter Pázmány tarafından atılmıştır. 1784 tarihinde üniversite Pest tarafına taşınmış ve ismi Royal Hungarian University olarak değiştirilmiştir. 1950’ den beri, bilim adamı Loránd Eötvös ‘ ün adını taşımaktadır..

MENU