Macaristan filmleri

9/81
Macaristan filmleri

Macaristan sanat ve bilim alanında dünyaca ünlü pek çok yeteneği yetiştirmiştir. Macar asıllı sanatçılardan bazıları şunlardır:

Michael Curtis – Oscar ödüllü yönetmen – Casablanca
Çektiği Casablanca (1942) ve Mildred Pierce (1945), film klasikleri arasındadır. Captain Blood (1935), The Charge of the Light Brigade (1936), Four Daughters (1938, Oscar adayı), The Adventures of Robin Hood (1938), The Sea Hawk (1940), Yankee Doodle Dandy (1942, Oscar adayı), This is the Army (1943), Night and Day (1946), and White Christmas (1954). Elvis Presley’in en ünlü filmi olan King Creole’yi de yönetmiştir.

Adolf Zukor – Paramount Pictures’ın kurucusu, Yapımcı
Hollywood’un en ünlü film şirketi olan Paramount Pictures’i kurmuştur. 103 yaşında vefatına kadar da bu şirketin Onur Başkanı olarak görevde kalmıştır.

William Fox – Fox Studios’un kurucusu
Ünlü Fox film şirketini 1915 yılında kurmuştur. Fox Televizyonu ve 20th Century Fox hala onun ismini devam ettirmektedir. .

George Cukor – Oskar ödüllü yönetmen
Hollywood’un en ünlü yönetmenlerindendir. Dinner at Eight (1933), Little Women (1933), David Copperfield (1935), Romeo and Juliet (1936), ve Camille (1937) gibi filmlere imzasını atmıştır. 1964 yılında My Fair Lady filmi ile Akademi ödülünü almıştır. Katherine Hepburn ve Judy Garland kariyerlerini ona borçludurlar.

Béla Lugosi – Orijinal Kont Drakula 
Hollywood’da çekilen ilk Drakula filminin başrol oyuncusudur.

Korda Kardeşler – Alexander, Zoltán, and Vincent
Sir Alexander Korda İngiliz sinemasının kurucusu kabul edilir, bu yüzden kendisine Sir ünvanı verilmiştir. Bağdat Hırsızı filminin yönetmenidir. United Artists şirketinin de sahibi olmuştur.
Kardeşi Vincent Oskar ödüllü bir yönetmendir The Jungle Book, The Thief of Baghdad, and The Longest Day filmlerini yönetmiştir.

Zoltán Korda ise yönetmen ve yapımcıdır Elephant Boy (1937), The Four Feathers (1939), Jungle Book (1942), Sahara (1943), ve Storm Over the Nile (1955) filmlerini yönetmiştir.

Miklós Rózsa – Üç Oskar ödüllü besteci
Ben-Hur, Bağdat hırsızı, Jungle Book gibi gilmlerin müziklerini yapmıştır.

Tony Curtis – Aktör
Bazıları Sıcak Sever filminde Jack Lemmon ve Marilyn Monroe ile oynadığı rol ile hatırlanan Curtis 100’den fazla filmde rol almıştır.

Peter Lorre – Aktör
Malta Şahini, Kazablanka, Malta Şahini filmlerinin unutulmaz oyuncusudur. Charlie Chaplin kendisini yaşayan en iyi aktör olarak nitelendirmiştir.

George Pal – 6 Oskar ödüllü yapımcı yönetmen 
Destination Moon, When Worlds Collide, Houdini, The War of the Worlds, The Time Machine, Tom Thumb, Atlantis, The Lost Continent, ve The Wonderful World of the Brothers Grimm filmlerinde görev yapmıştır.

Zsa Zsa Gabor – Aktris
Moulin Rouge, The Story of Three Loves (1953), The Girl in the Kremlin (1957), ve Orson Welles klasiği olan Touch of Evil (1958) filmlerinde rol almış ünlü oyuncudur.

Ivan Tors – Yapımcı Senarist
Su altı filmine getirdiği yeniliklerle tanınır. Katil Balina, Denizler Altında 20 bin Fersah gibi filmlere imza atmıştır.

Andre De Toth – Yönetmen
Western filmlerinin unutulmaz yönetmenidir. Quentin Tarantino çektiği Reservoir Dogs filmini ona ithaf etmiştir.

Joe Pasternak – Yapımcı

Universal Studios ve MGM’de çalışmıştır. Büyük Caruso filminin yapımcısıdır. 2 Oskar ve 3 Golden Globe adaylığı vardır. Hollywood ünlüler yolunda bir yıldıza sahiptir.

Andy Vajna – Yapımcı ve Hollywood Öncüsü
Rambo, Total Recall, Air America, Die Hard, Terminator, Temel İçgüdü, Gecenin Rengi, Judge Dredd, The Scarlett Letter, Nixon ve Evita filmlerine imza atmıştır.

Vilmos Zsigmond – Oskar ödüllü sineast
Steven Spielberg’in yönettiği Üçüncü Türle Yakın İlişkiler filmi ile Oskar almıştır.

István Szabó – Yönetmen, Yapımcı, Senarist
1980’de Mephisto filmi ile Oskar almıştır.

Lajos Koltai – Yönetmen 

Malena, Evening, Being Julia filmleriyle Oskar adayı gösterilmiştir.

Frank Darabont – Yönetmen, Senarist, Yapımcı
Shawshank Redemption ve Yeşil Mil filmleri ile Oskar almıştır.

Gábor Csupó – Animatör

Éva Gárdos – Senarist, Yönetmen

Antal Nimrod – Yönetmen

Mark ve Áron Jászberényi – Yapımcı

Avrupa’nın en ünlü yapım evlerinden biridir. Yüzüklerin Efendisi filmlerine imza atmışlardır..

Arkadaşkarınla paylaş:

MENU