Tıp mı Diş Hekimliği mi?

2/81
Tıp mı Diş Hekimliği mi?

Tıp ve diş hekimliği arasında kaldınız. Konuştuğunuz kişiler doktorsa doktorluğa iyi diyor diş hekimi ise diş hekimliğine iyi diyor. Hangisini seçseniz bilmiyorsunuz. Her iki mesleğin de kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır.

Her iki meslekte de eğitim 6 yıl sürüyor. Tıp fakültelerinden mezun olanlar pratisyen doktor, diş hekimliği fakültesinden mezun olanlar ise diş hekimi unvanına sahip oluyorlar.

Diş hekimliğinde el becerisi ön plandadır, pratisyen hekimlikte ise sabır, dinleme ve araştırma yetenekleri ön plandadır.

Her iki bölümün mezunları da devlete ve özel sektöre ait hastanelerde, özel muayenehanelerde, polikliniklerde ve sağlık ocaklarında çalışabilirler.

Diş Hekimleri, Diş Hekimliğinde Uzmanlık sınavına (DUS) katılarak Ortodonti, Çocuk Diş Hekimliği, Endodonti ve Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi gibi alanlarda uzmanlık eğitimi alabilirler.

Pratisyen Doktorlar ise Tıpta Uzmanlık Sınavına (TUS) katılarak psikiyatri, nöroloji ve onkoloji gibi çeşitli alanlarda uzmanlık eğitimi alarak Uzman Doktor unvanı alabilirler.

İki meslek arasında fark yaratan bir nokta buradadır. Diş hekimleri mezuniyet sonrası nispeten yüksek bir maaşla ve hemen para kazanmaya başlamaktadır. Pratisyen hekimler için ise bunun yolu TUS’tan geçmektedir.

 .

Arkadaşkarınla paylaş:

MENU