Şehir içi ulaşım
Budapeşte’ de ulaşım çok basit, ve neredeyse kusursuz! Ulaşım otobüsler,tramwaylar,troleybüsler,ve 4 adet metro ile sağlanıyor. Yani, evden çıktığında okula varmak hiç uzun bir yolculuk gerektirmiyor. Metro, otobüsler gerçekten çok etkili çalışıyor.Tramwaylar yenilendiğinden beri hem çok hızlı çok hem de rahat bir ulaşım sağlıyor.
Şehrin bir tarafından diğer tarafına bu yollardan biriyle gitmek 25 dakika!

Ulaşım sabah 4.30′ tan gece 23.30 ‘ a kadar kesintisiz sürüyor. Diğer saatlerde, gece tarifeleri mevcut ama daha az sıklıkta araç var.

Ulaşım için aylık bilet almak çok hesaplı.Aylık bilet ile, istediğin taşıma aracına bin, bir ay boyunca sınırsız kullanabilirsin!!
Bütün ulaşım araçlarının tarifeleri biletler ile bilgi, ulaşmak istediğin adreslere hangi araçlarla gidebileceğini gösteren interaktif harita burada : www.bkv.hu

Taksiler
Macaristan’ daki taksi şirketleri şehir içinde heryerde çalışırlar. Sürücülerin çoğu ingilizce biliyor, bilmeyenlerle de bir şekilde anlaşılıyor (gercekten. ?! )

Türkiyeden farklı olarak, burada, taksiyi sokaktan durduğunuzda, daha fazla ücret ödüyorsun! Zaten sokaktan durdurmak istediğinde işaret bile yapsan çoğu zaman durmuyorlar.

Telefondan çağırdığında çok daha hesaplı. Yani taksiyi nereye çağıracağını santraldeki çalışana söylediğinde 5-10 dakika içinde taksin ayağınıza geliyor ve çok daha ucuz.
Bu arada, Macaristanda genel bir taksi tarifesi yok. Ozel sirketler taksicilik yapiyor. Her sirketin tarifesi farkli. Km basina ne kadar odedigin arabanin uzerinde genellikle yazar. Size uygun olan taksilerin numaralarini altta belirtecegim.

Taksiler ayrıca çok güvenli.Seni adresine bıraktıktan sonra bile içeri girene kadar bekliyorlar.

Taksi numaralarini telefonuna kaydetmelisin. Pratik olur.

Taksi Plus ( en ucuzlarindan ) : 06 1 8888 000

Fo Taksi : 06 1 2222 222

Taxi 4 : 06 1 4444 444

Trenler

Budapeşte’de 3 tane ana tren istasyonu var. Bu istasyonlardan Macaristan’ da ve Avrupa’ da heryere gidebilirsin.

Déli pályaudvar (Güney tren istasyonu) ile gün içinde Pécs şehrine gidebilir, atalarımızdan kalma büyük Gazi Kasım Paşa camiini de görebilirsin!!

Nyugati pályaudvar, yani Batı tren istasyonundan küçük Budapeşte lakaplı Szeged şehrine ulaşabilirsin.

Keleti Palyaudvar’ dan yani Doğu tren istasyonundan ise Avrupa’da 25 şehire direk, 50 noktaya aktarmalı seyahat eden trenlere binebilir, boş zamanlarını avrupayı gezerek değerlendirebilirsin!

Bütün trenlerde seyahat gerçekten çok kaliteli ve rahat. İntercity and Euro City trenlerinde koltuğunu da ayırtabilirsin.

Bütün trenler için kalkış varış saatlerini http://www.elvira.hu dan inceleyebilirsin.

 .

MENU