Yurtdışında ingilizce

12/85

Yurtdışında İngilizce öğrenmek Türkiye’de İngilizce öğrenmekten daha mı kolay? Bu sorunun cevabını düşündüğünüzde göreceksiniz ki, her ikisinde de öğrenecek kişi aynı. Yani sizsiniz. Peki yurtdışında İngilizce öğrenmek kolay fikrine kapılmanızın sebepleri neler?

Yurtdışında İngilizce kursuna giden öğrenciler derseniz, onlar da tıpkı sizin gibi dil öğrenmeye gitmiş dil bilmeyen kişilerden oluşacak. Tıpkı Türkiye’deki bir İngilizce kursundaki gibi.

Yurtdışındaki İngilizce kursunu veren hoca daha iyi o yüzden mi yurtdışında İngilizce öğrenmek daha kolay. Yoksa yurtdışında İngilizce kursları Türkiye’de İngilizce öğreten kurslardan farklı gizli bir teknik mi uyguluyorlar. Elbette hayır. Hatta şöyle diyebiliriz ki İngilizce’yi sonradan öğrenmiş bir kişinin başkasına öğretebilmesi daha kolaydır. Çünkü anadili olarak öğrenen insanlar hiçbir çaba sarfetmeden neredeyse bir mucize gibi dili konuşmaya başlamışlardır. Bilimadamları dahi henüz bu çocukluktaki dil öğrenmenin nasıl olduğunu anlayamamışken bu kişilerin öğrenme konusunda ipuçları sahip olmaları zordur. İngilizce’yi anadil olarak konuşan pek çok kişi dilin kurallarını veya bazı şeylerin nasıl olduğunu bilmemektedir. Bu neden diye sorduğunuzda sorunuzu cevapsız bırakabilmektedir.

Aslında bu konunun sırrı yurtdışındaki İngilizce kurslarında onların hocalarında, öğretme tekniklerinde değil. İşin sırrı sizin bu ortamda nasıl davrandığınızda saklı.

Yurtdışında bulunduğunuz süre içinde etrafınıza baktığınızda gördükleriniz beyninizi bir değişim yapmaya zorlar. Etrafta kulağınıza çalınan konuşmalar beyninizde o ana kadar uyur durumda olan dil öğrenme mekanızmalarına uyanması için sinyaller verir. Beyniniz tembel tembel dururken birden bire etrafta konuşulanları çözmeye çalışır. Bu siz istemeden bir nevi hayatta kalma refleksi olarak ortaya çıkar. İçine girdiğiniz durumlarda örneğin bilet almak, restoranda bir şey ısmarlamak gibi durumlarda başka bir çıkışınızın olmayışı beyninizi harekete geçirir.

Sonuç olarak dil öğrenme yetileriniz artar.

Kendinizi bu tür durumların içinde bulmanızın en iyi yolu yurtdışında bulunmak aktif olarak bunları yaşamaktır. Dil kursuna gitseniz de gitmeseniz de bir süre sonra ister istemez dil öğrenmeye başlarsınız.

Tabii burada kendinizi Türkçe konuşulan bir çevreden uzak tutmanız tavsiye edilir. Çünkü etrafınızda Türkçe konuşulduğu sürece beyniniz iletişimde en kolay yolu seçecek ve öğrenme mekanızmalarını aktifleştirmeyecektir. Bunun en canlı örneği yurtdışında gettolarda yaşayan göçmenlerin durumudur.

Bu kişiler sürekli aynı çevrede aynı dili konuşan insanlarla sarılı olduklarından senelerce yurtdışında yaşasalar dahi dil öğrenememektedirler.

Bunun tam tersi yurtdışında üniversite okumaya giden pek çok öğrenci daha ilk yıllarının sonunda İngilizce’yi gayet akıcı ve güzel konuşmaya başlamaktadır..

Arkadaşkarınla paylaş:

MENU