Yurtdışında tıp okuyanlar tecrübelerini anlatıyor

10/85

Yurtdışında tıp okumanın artıları eksileri nelerdir? Bir yıl daha YGS mi yoksa yurtdışında tıp mı? Denklik sorunları var mı? TUS’a girmek gerekiyor mu? Mecburi hizmet yurtdışında okuyanları kapsıyor mu? Sizler için derlediğimiz öğrenci tecrübeleri bunları okumadan karar vermeyin.

Almanya

Tuğba S.: Ben Almanya’da okuyorum fakat burada doğdum. Almanya’da tıp okumak için Almancan iyi seviyede olmalı. Almanya’da tıp fakültelerinin Türkiye’de denkliği var.

Azerbaycan

Hamide M.: Azerbaycan’a iki şekilde gelebilirsiniz. YÖK’lü olarak geliyorsanız STS yani denklik gibi bir derdiniz olmaz. Ama Türkiye’de YGS sınavına girmediyseniz veya da puanınız belli bir barajın altındaysa bitirdikten sonra denklik sınavına girmeniz gerekiyor.

Ocak ayında denklik kalktı diye bi karar çıkmıştı,ama Nisanda ÖSYM karar değiştirdi.Yani denklik hala var,ve TUS klinikle aynı sınav. 60 puanlık bir baraj mevcut.

Kıbrıs

Özlem M.: Yurtdışında tıp okuyanların da tıpkı Türkiye’de tıp okuyanlar gibi TUS’a girmeleri gerekiyor. Bazı ülkelerin denklik problemi var. Kıbrıs’taki üniversitelerin denkliği var.

Bulgaristan

Gizem Merve İ.: Herkes kötü tecrübeler yaşayacak değil ama bir arkadaşım Bulgaristan’da Varna’ya gitti okumak için. Şimdi yatay geçiş ile dönme mücadelesi veriyor. Tavsiye etmiyoruz.

İpek G. Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Ben Bulgaristan’da tıp okuyorum burada dersler çok zor sınav geçilmiyor.

Romanya

Mehmet B.: Ben Romanya’da okuyorum,eğitimi yüksek seviyede kaliteli bir üniversite. Geldiğime pişman değilim. 4.sınıftayım bir tek denklik sınavı var o da aşılamayacak bişey değil.

 İngiltere

Sercan Y.: Ben Oxford’dan mezunum, adı duyulmuş bir üniversitede okumak gerekiyor gerisi işe yaramaz.

Budapeşte

İpek Merve A.: Ben Budapeşte’de okuyorum geçiş yapan arkadaşlar var. Bulgaristan’dan geçişi kabul etmeyen okullar olduğunu duydum. Benim okulumda denklik sorunu yok mesela Türkiye’de kabul görüyor. Gerçi oldukça zor bir okul ama daha vicdanlı olanlar çalıştın mı geçilebilenler de var. Yurtdışında bir okuldan mezun olup Türkiye’ye geleceksen TUS’a girebiliyorsun. Eğer yurtdışında okuyup bitireceksen eğitimi iyi bir yer olsun iyi araştır. Bol şans ve başarı diliyorum!

Yurtdışında Tıp okumanın sağladığı avantajlar

Selen U. : Kesinlikle yurtdışında tıp diyorum. Türkiye yurtdışındaki bir çok okulu tanıyor. Girilen denklik sınavları sorun çıkartacak boyutlarda değil. TUS hakkını kaçırmıyorsun. Ve sağlık sisteminin ne olacağı belli degil, her an yeni bir yasa çıkabiliyor bu ülkede. Türkiye’den mezun olduğunda bir çok ülkede diploman tanınmıyor. Yeterli İngilizce eğitim veren çok az üniversite olduğu için de yurtdışında çalısmak için girilen USMLE gibi sınavlarda başarılı olamıyorsun. Kariyer planların değişebilir. Avrupa Birliğine dahil bir ülkede tıp okumanı tavsiye ederim. Hem Türk vatandaşı olduğun için burada olabilme şansın olur ilerde, hem de istersen istediğin yerde çalışırsın. Seni kısıtlayan hiç bir şey olmaz. Şu an Eskişehir’de 5. Sınıftayım ve tek pişmanlığım yurtdışında okumamış olmak.

Yurtdışında tıp okumak zor mu?

Mehmet E.: Yurtdışında üniversiteye kabul kolay. Fakat okumak çok zor. Kendi deneyimim ile şunu söyleyebilirim ki Öncelikle Tıp Fakültesi için gerekli altyapı derslerinin üst düzeyde olması gerekiyor. İkinci olarak okulun eğitim dilini iyi biliyor olmalısın. Çünkü üst düzeyde altyapı bilgin olduğu varsayımı ile yabancı dilde tıp fakültesi eğitimine başlamak çok çok fazla çaba ve çalışma gerektiriyor. Açıkçası anadilinde okuyanlar zorlanırken senin kendini iyi tartman gerekiyor. Ben birçok Anadolu Liselinin gelip tıbba hazırlığı geçemeyip geri döndüğünü biliyorum. Hiçbir şey karşıdan göründüğü gibi değil. Kendini ,azmini,bilgini,hırsını, sabrını her yönü ile tart öyle karar ver.

Yurtdışında tıp okuyanlar için mecburi hizmet var mı?

Yurtdışında tıp okuyanlar da yurtiçindeki bir tıp fakültesinden mezun olanlar gibi mecburi hizmet yapmak zorundalar. Bu konuda pek çok tartışma olmasına rağmen Anayasa Mahkemesi yurtdışında okuyanların zorunlu hizmetten muafiyetine dair başbakanlık genelgesini eşitlik ilkesine aykırı bularak 2006 yılında iptal etmiştir..

Arkadaşkarınla paylaş:

8c yorum:

seda.cNisan 16, 2015 saat 20:39Cevapla

lütfen bana bir akıl verinn. :( o kadar tıp okumak istiyorum ki ideallerim, hayatım ,umutlarım ve isteklerimin hepsi o yönde .burs imkanları veren yerler var mı en çok merak ettiğim şey bu ? çünkü maddi olarak durumumuz çok iyi değil. türkiye de sınava iki kez girdim ama tıpa yetmiyor .lütfen tavsiyelere çok ihtiyacım var. ingilizce ana dilim kadar iyi ama maddi olarak desteğe ihtiyacım var.

dilanNisan 19, 2017 saat 21:30Cevapla

Aynı durumdayım sen naptın ?

BetülMart 26, 2017 saat 16:17Cevapla

Türkiyede yaşıyorum ama yurt dışında okumak istiyorum lise mezunuyum YÖK’ün bu sene hazirlamis oldugu sinavda baraji gecersem lys ye girmek zoru da mıyım?

TülayNisan 22, 2017 saat 23:47Cevapla

Kızım Bulgaristan ‘da tıp okuyor son sınıf Anadolu lisesi mezunu başarılı bir öğrenciydi fakat Türkiye de tıp okulları çok pahalı idi devlet Üniversitesine puanı yetmedi.çok hırslı ve çalışkan oluğu için başardı çok şükür herkes aynı olmaya bilir.

NidaAğustos 12, 2017 saat 12:02Cevapla

Merhaba, ben Anadolu lisesi son sınıfa geçtim ben de yurt dışında tıp ya da diş hekimliği okumak istiyorum Bulgaristan’ı düşündüm ayrıca AB ülkesi ve Türkiye’ye yakın, yeni bir dil öğrenmeyi de seviyorum bunu başaracağıma inanıyorum fakat çok fazla kötü yorum okudum siz neler söylemek istersiniz bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

irem asena talayHaziran 16, 2017 saat 16:55Cevapla

Merhabalar tulay hanim ve boyle yakini okuyan insanlar litfen bilgi verebilirmisiniz

furkanEylül 2, 2017 saat 14:59Cevapla

türkiyede tıp kazanamayanlar ucuza yurtdışında tıp okur sonra denklik yok diye ağlar

italyaOcak 13, 2018 saat 10:18Cevapla

Böyle yerlere çok yazılmıyor ama italyada ingilizce tıpta var.Ailevi duruma göre belirlenen çok düşük ücretli bi devlet okulunda okuyorum.Zaten çok büyük olasalıkla bursta alınıyor.Sadece bizim lys gibi bir sınav var geçilmesi gerekiyor.Bolca non eu kontenjanı olan devlet okulu mevcut.Tabi ilk 40 binde olmak gerekiyor.Saçma sapan türkiyede özel tıplara senelik 80 bin lira vermektense.Avrupa birliğinde istediğim yere gidebilceğim bir diplomaya yıllık 2000 euro civarı veriyorum.Dahada düşük olabilir vermeybilir burstan üstüne yıllık 4000 euro alabilirsiniz.Bir italyadaki ingilizce tıplara bakın.

MENU